Szczecińskie Wierszogranie – Waldemar Chyliński

Wiosenna opowieść o wczesnej jesieni

Poniedziałek, 24 czerwca 2019 o 19:00
Miejsce: Dom Kultury 13 MUZ, pl. Żolnierza 2, Szczecin
Bilety: 35 zł – 45 zł

Waldemar Chyliński to śpiewający poeta, bard i autor tekstów piosenek. Debiutował w gdańskim Żaku na początku lat siedemdziesiątych. Jest laureatem wielu przeglądów i festiwali. W 1978 r. zdobył Główną Nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, a w 1985 r. (wraz z zespołem Kaczki z Nowej Paczki) drugą nagrodę w kategorii piosenki kabaretowej na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Pierwszą nagrodę (jako autor piosenki wykonywanej przez Grażynę Łobaszewską) zdobył na FPP w Opolu w 1991 r.
Piosenki z tekstami Chylińskiego śpiewają m. in. Ela Adamiak, Ada Biedrzyńska, Beata Bartelik, Grażyna Łobaszewska, Zbigniew Zamachowski oraz zespoły: Mr. Zoob, Czerwony Tulipan, Kaczki z Nowej Paczki, Babsztyl i wielu innych artystów. Waldemar Chyliński wydał trzy autorskie płyty (ostatnią „Stało się życie” w 2018 r), jego piosenki ukazały się też na wielu płytach innych wykonawców. Płyta „Greps” wydana wraz z zespołem Kaczki z Nowej Paczki osiągnęła status „Złotej Płyty”.

Na scenie Waldemarowi Chylińskiemu często towarzyszy grający na gitarze Bogusław Jackowski, muzyk, aranżer, propagator twórczości Kabaretu Starszych Panów, znawca piosenki z tekstem i tzw. piosenki turystycznej, a także „dobry duch” wielu przedsięwzięć artystycznych i wydawniczych oraz znamienity bard – Antoni Muracki.