Poniedziałek Jazz Fana – Vas Bence Trio

20 września, poniedziałek, godzina 19:00

Dom Kultury 13 MUZ, pl. Żołnierza 2, Szczecin
Bilety: 40 zł – 50 zł

Vas Bence Trio w składzie:
Bence Vas – organy Hammonda
Máté Möntör – gitara
Krzysztof Szmańda – perkusja

Bence Vas to mieszkający w Polsce węgierski artysta, który zafascynowany jest nie tylko kompozycjami Krzysztofa Komedy, ale także aktywnie uczestniczy w polskim życiu jazzowym.
Bence jest kompozytorem, organistą Hammonda, liderem zespołów Organism, Vas Bence Trio i Vas / Bukowski / Szmańda Trio oraz malarzem.
Nagrał dotąd pięć albumów „Pictures of the Day” (2014) i „Praise the Notes” (2016) z Organismem. „Organic Impressions” (2017) z Organismem i big bandem, „Looked at all Aspects” (2020) z Organismem, Vas Bence Trio i gościnnym wibrafonistą Marcinem Paterem. Najnowszy album nagrany z Trio to „Overture et al” (2020). Większość utworów zawartych na płycie „Overture et al.” ma ścisłą strukturę muzyczną zainspirowaną studiowaniem podstaw techniki kompozytorskiej Bartoka. Stwarza to dość interesujące zderzenie z partiami improwizowanymi. Na płycie można usłyszeć rozszerzony jazzowy big-band, któremu towarzyszą organy Hammonda. „Muzyka została skomponowana podczas moich pierwszych miesięcy w Polsce, w czasie lockdownu – wspomina pracę nad projektem Bence Vas. Praca nad nią była swoistym kołem ratunkowym. Zamknięty w domu otoczonym przyrodą, obserwując zmiany świateł, form, kolorów, starałem się przekształcić swoje wrażenia w obraz dźwiękowy”.
Bence Vas współpracuje także z Brianem Charette, Kornélem Fekete-Kovácsem, Kajetnem Galasem i Dominikiem Bukowskim.

Máté Möntör (Montoro Matthew) – gitarzysta jazzowy, przedsiębiorca, pedagog, wybitny przedstawiciel węgierskiej sceny jazzowej. Jest pięciokrotnym stypendystą Snétberger Music Talent Center oraz byłym studentem Akademii Muzycznej , Instytutu Klebelsberga i National Talent Program. Tytuł magistra w akademii muzycznej uzyskał w 2019 roku jako uczeń Gyuli Babosa, Attili László i Sándora Horányi. Jego muzyczne brzmienie inspirowane jest współczesnym jazzem, muzyką klasyczną i bluesem. Od 2014 roku jest aktywnym uczestnikiem występów muzyki współczesnej, mainstreamowych koncertów jazzowych, spektakli teatralnych i muzyki pop, a jego grę na gitarze w ostatnich latach spotykano setki razy w całej Europie. Oprócz działalności dydaktycznej jest współtwórcą kilku nagrań. Jego książka „Węgierskie transkrypcje jazzowe” została opublikowana w 2018 roku i można ją znaleźć w bibliotekach wielu konserwatoriów i instytucji szkolnictwa wyższego jako muzyczny materiał edukacyjny. W 2021 roku dobrze przyjęty został jego solowy album „Alone With The Past”, który zawiera jazzowe evergreeny w improwizacyjnej formie.

Krzysztof Szmańda – perkusista, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). Od wielu lat związany na stałe z zespołem Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. W latach 2000-2002 odbył podyplomowe studia w Thornton School of Music University of Southern California w Los Angeles, gdzie doskonalił swe umiejętności między innymi u boku Petera Erskine’a, Ndugu Chanclera i Erika Forrestera. Jest współzałożycielem poznańskiej formacji Soundcheck, która ma na swoim koncie sześć płyt i zdobyła między innymi w 2005 roku Grand Prix Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, na którym Szmańda został także wyróżniony indywidualnie. Krzysztof Szmańda działa w różnych projektach, ostatnio poświęcając się przede wszystkim muzyce jazzowej i improwizowanej. Współtworzy następujące formacje: Wójciński / Szmańda Quartet, Kocin Kociński Trio, Kamil Piotrowicz Sextet, KaMaSz (Kądziela, Mazurkiewicz, Szmańda), Marcin Olak Trio czy Doors Not Shut.

Bilety: 30 zł