XXXV-lecie grupy Do Góry Dnem

Wczoraj w klubie Rocker w Szczecinie odbył się specjalny urodzinowy koncert grupy Do Góry Dnem.

Koncert w ramach cyklu „Szczecińskie Wierszogranie” zorganizowało stowarzyszenie Szczecińska Offensywa Kulturalna SZOK.

Szczecińska grupa Do Góry Dnem obchodzi w tym roku 35-lecie działalności. W marcu 1978 roku na przeglądzie YAPA w Łodzi, zespół zadebiutował piosenką „Ziarnko maku” i zdobył swoje pierwsze (z licznych) wyróżnienie.

Grupę tworzyli wówczas: Alina Tomczak, Jacek Żurawski, Władek Piątkowski oraz Przemek Niwiński – współzałożyciel i pomysłodawca nazwy zespołu. W kolejnych latach do zespołu dołączali nowi członkowie: Czesiek Lasiuk (twórca największych przebojów DGD), Wojtek Czemplik (późniejszy wieloletni skrzypek zespołu Stare Dobre Małżeństwo), Marek Kuc i inni. W 2005 roku do grupy dołączyli Aleksandra Kiełb-Szawuła i Andrzej Stagraczyński (obydwoje udzielający się w SDM).

W ciągu swojego 35-letniego istnienia (z przerwami na wychowanie dzieci), grupa wielokrotnie występowała na różnego rodzaju festiwalach i przeglądach piosenki studenckiej, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1983 roku za piosenkę „Sierpień”, a na przeglądzie Bazuna w 1981 roku tytuł Rajdowej Piosenki Roku dla „Turystycznej samby”.

Grupa Do Góry Dnem wydała również trzy płyty:
2002 r. – „Rozmowy z piecem”
2006 r. – „Być, iść”
2012 r. – „Jeszcze grajmy”
oraz nakręciła teledysk do tytułowej piosenki z najnowszej płyty.

Obecnie grupa występuje w składzie:
Przemek Niwiński – gitara, śpiew
Marek Kuc – gitara, śpiew
Czesiek Lasiuk – śpiew
Ola Kiełb-Szawuła – gitara, śpiew
Monika Kobayashi – flet
Ania Dębicka – skrzypce
Andrzej Stagraczyński – gitara basowa
Andrzej Kalus – gitara basowa

W koncercie udział wzięli Przemek Niwiński, Marek Kuc, Ola Kiełb-Szawuła, Czesław Lesiuk, Wojtek Czempik, Ania Dębicka, Andrzej Stagraczyński i Andrzej Kalus.

Gościnnie wystąpił szczeciński zespół Sklep z Ptasimi Piórami, który zapoczątkował swą bogatą karierę również wiosną 1978 roku.

Na zakończenie koncertu wniesiono trzy torty urodzinowe udekorowane motywami z okładek trzech płyt wydanych przez DGD („Rozmowy z piecem”, Być, iść”, „Jeszcze grajmy”), którymi delektowali się artyści i licznie zgromadzona wierna publiczność.