Regulamin Turnieju Szachowego:
-ilość rund i czas ich trwania zależą od ilości uczestników (5 rund 2×15 min przy ilości do 10 osób, 7 rund 2×10 min – przy większej ilości)
UWAGA!!! – MIMO EMOCJI SPORTOWYCH OBOWIĄZUJE ŻYCZLIWOŚĆ I POLUBOWNE ROZWIĄZYWANIE SPORÓW !!!
1. Cele i Formuła Turnieju
System rozgrywek: System Szwajcarski na dystansie 5/7 rund. (zasady w Internecie)
Tempo gry: 15/10 minut dla każdego zawodnika na partię (łącznie max. 30/20 minut na mecz).
2. Uczestnictwo i Rejestracja
Turniej jest otwarty.
W przypadku nieparzystej liczby graczy, jedna osoba (losowo wybrana przez system Chessplayer) w każdej rundzie otrzymuje tzw. „pauzę” (punkt bez gry).
3. Zasady Gry
Obowiązują aktualne przepisy gry FIDE dla szachów szybkich.
Wybór koloru: Kolory figur są przydzielane automatycznie przez system kojarzenia (lub losowane w pierwszej rundzie).
Punktacja:
Wygrana: 1 pkt
Remis: 0,5 pkt
Przegrana: 0 pkt
4. Harmonogram – ustalimy przed Turniejem.
Kolejna runda zarządzana jest przez sędziego głównego gdy wszystkie pary zakończyły poprzednią rundę. Wtedy odbywa się dobieranie przeciwników w kolejnej rundzie, przydzielanie kolorów figur i numeru stolika – za pomocą programu Chessmanager.
5. Klasyfikacja Końcowa
O zajętym miejscu decyduje liczba zdobytych punktów. W przypadku równej liczby punktów o kolejności decydują pomocnicze systemy punktacji (tzw. wartościowanie), jeśli jest równo w Bucholtz-1, to Bucholtz pełny, a jak tu równo to liczba zwycięstw:
Buchholz -1 (suma punktów przeciwników z odrzuceniem wyniku najgorszego przeciwnika).
Buchholz Pełny.
Liczba zwycięstw.
6. Etykieta i Sędziowanie
„Dotknięta figura gra”: Po dotknięciu własnej figury gracz musi nią wykonać ruch (jeśli jest on możliwy). Proszę bardzo uważać żeby nie dotknąć figury „przez przypadek” – bo może to wywołać kontrowersje.
Cisza: Podczas trwania rundy obowiązuje całkowity zakaz podpowiadania oraz głośnego komentowania partii.
Wykonanie nieprawidłowego ruchu – należy wykonać prawidłowe posunięcie ruszoną bierką, a jeśli jest to niemożliwe to wykonać inny dowolny ruch
Roszady: Zawsze wykonujemy przesuwając najpierw króla (lub oburęcznie obie figury w tym samym czasie) żeby uniknąć niejednoznaczności
Remis – Zawodnicy sami decydują o remisie (dopóki czas partii nie upłynął). Zawodnik proponujący remis robi to bezpośrednio po zrobieniu ruchu i naciśnięciu zegara. Jeśłi przeciwnik nie zgadza się gra toczy się dalej.
Dokumentacja – na stoliku leżą karty partii które obaj gracze mają po każdej partii wypełnić, czytelnie podpisać i oddać sędziemu głównemu
Sprawy sporne rozstrzyga Organizator/Sędzia turnieju. Jego decyzja jest ostateczna
7. Zakaz powtarzania partii
To żelazna reguła: dwaj zawodnicy mogą zagrać ze sobą tylko raz w całym turnieju. Jeśli system (lub sędzia) widzi, że liderzy już ze sobą grali, musi dobrać im przeciwników z najbliższej możliwej grupy punktowej.
8.Równowaga kolorów
System dąży do tego, aby każdy zawodnik rozegrał tyle samo partii białymi, co czarnymi.
Idealny schemat to: B, C, B, C… Dopuszczalne jest zagranie dwa razy pod rząd tym samym kolorem, ale nigdy trzy razy pod rząd.
9. Przesuwanie („Pływacy”)
Jeśli w grupie osób z 3 punktami jest nieparzysta liczba zawodników (np. pięciu), to jeden z nich musi zostać przesunięty do niższej grupy (tych z 2,5 pkt). Taka osoba nazywana jest „pływakiem”. Zazwyczaj jest to osoba z najsłabszym rankingiem lub najsłabszą punktacją pomocniczą w danej grupie.
Pauza (BYE)
Przy nieparzystej liczbie wszystkich uczestników (np. 13 lub 15 osób), jedna osoba w każdej rundzie dostaje wolny los.
Dostaje ona 1 punkt bez gry.
Pauzę dostaje zawsze osoba z najniższej grupy punktowej (z samego dołu tabeli).
Nikt nie może dostać pauzy dwa razy w jednym turnieju
Możliwe są modyfikacje Regulaminu jeśli co najmniej 2/3 uczestników wyrazi na to zgodę.
